sreda, 26.4.2017 08:40
Umetna kri
Angelika Vižintin za Znanstveni britoff RŠ in Dodogovor seveda
Mednarodna raziskovalna skupina v znanstveni reviji Nature Communications poroča o načinu, kako narediti prednice rdečih krvničk nesmrtne, s čimer bi lahko v laboratoriju proizvedli veliko količino rdečih krvničk oziroma eritrocitov.
Potreba po krvi narašča po vsem svetu, saj jo potrebujemo za transfuzije, polne krvi ali njenih komponent, kot so denimo faktorji strjevanja krvi. Poleg tega je pomembno imeti stalno oskrbo s svežo krvjo, saj imajo kri in tudi njene komponente omejen rok uporabe. Zato se v zadnjem času preučujejo možnosti, kako bi lahko posamezne krvne komponente oziroma celice proizvajali v laboratoriju.
V prej omenjeni raziskavi so znanstvenice in znanstveniki celice, prednice eritrocitov, najprej naredili nesmrtne s pomočjo beljakovin virusa HPV, ki sicer povzroča raka, in s pomočjo encima, imenovanega telomeraza. Velika večina celic v odraslem telesu ima namreč omejeno število celičnih delitev. Izjema so matične in rakave celice. Zaradi njihove zmožnosti neskončnih celičnih delitev pravimo, da so nesmrtne. Eden od razlogov za njihovo nesmrtnost pa je ravno aktivna telomeraza, ki poskrbi, da se konci kromosomov ne krajšajo po vsaki delitvi, kot se to zgodi v ostalih celicah.
Nesmrtne prednice eritrocitov se torej lahko neštetokrat delijo. Celice, ki nastanejo v teh celičnih delitvah, pa so znanstveniki in znanstvenice z dodatkom določenih rastnih faktorjev diferencirali v zrele rdeče krvničke. Eden večjih uspehov študije je bil ta, da so bili tako vzgojeni eritrociti enaki rdečim krvničkam iz telesa tako s funkcionalnega kot tudi z molekulskega vidika.
Predstavljena študija torej opisuje način, kako bi lahko zagotovili stalen vir v laboratoriju vzgojenih rdečih krvničk, ki bi bile varne za klinično uporabo.
S svojo krvjo ne razmetava Angelika.
http://radiostudent.si/znanost/znanstveni-britoff/umetna-kri
|