nedelja, 24.9.2023 01:50
Viktor Bernik - Lepa reč!
Razstava, odpremo te 20 minut prej, v petek 29. septembra ob 18:40 v mksMc Boteginu, Glagoljaška 4, Koper!
Ob letošnjem Svetovnem dnevu šolskega mleka prijazno vabimo na samostojno vizualno razstavo umetnika, ki ga je mama, uslužbenka Iskre rodila leta 71 na materinski dan.
Razstava, odpremo te 20 minut prej, v petek 29. septembra ob 18:40 v mksMc Boteginu, Glagoljaška 4, Koper!
Vizualni umetnik Viktor Bernik je noro dober slikar (bog pomagaj laikom brez ključa). Globoko veren (in nejeveren). Najprivlačnejša poteza njegovega obraza so lepi zobje. Je ljubitelj zahoda, ki je zahod tudi v hrvaškosrbskobosanskočrnogorskem pomenu besede. Umetnost, ki jo dela, je umetnost na deseto žogo. Pred njegovo prvo samostojno predstavitvijo v Butalah Istre pod Slovenci je kar nekaj (veliko) suspenza, saj bo vse do zadnjega prikrito, kaj nam bo zares pokazal, ugibam lahko le, da bo (med drugim) tenkočutno posolil zamrznjeno rak rano potrošništva, prek poledice/posledice medijske monokulture, v kateri vsakodnevno brez upora drsimo in smo že davno pogrnili nekam v 3pm. Razdiranje družbenih norm Viktorja Bernika namreč zanima precej bolj, kot abstraktne likovne rešitve.
Z njegovimi lastnimi besedami: »Umetnost je sama po sebi motnja v času, ki mu vlada logika dobička. To ni kreativna industrija. Ironija je, da je umetnost povezana s pojmom svobode, a se umetnik zaradi razmer lahko počuti zelo nesvobodnega in hkrati naj bi promoviral prav svobodo. Zdi se, kot da nihče svobode niti ne ceni, celo med umetniki in tistimi, ki se ukvarjajo z umetnostjo. Ne govorim o svobodi, da človek dela, kar se mu zahoče, da nima obveznosti in lenari, temveč o svobodi misliti in delovati po svoje. Ob spremljanju medijskih novic se mi pogosto zazdi, da je umetnost smešna in popolnoma nepomembna stvar. A se zavedam, da brez nje ne bi mogli živeti. S tem ne mislim umetnosti, ki opozarja na nepravice in grozote, ampak tiste, ki se nočejo prilagoditi in ki provocirajo druge, da se ne prilagodijo, in jim dajejo možnost, da skupaj z umetnostjo mislijo druge možnosti in scenarije. [...] Slika se ne konča na svojem robu in v sliki seveda ni samo to, kar je slikar naslikal in kar mi vidimo. [...] Prav ta razmislek o sliki podobi in njenem odnosu, dialogu z »zunanjo realnostjo« je bil zame tisti, prek katerega sem se razvijal, in ne raziskovanje geste, barvnih odnosov, kompozicije, anatomije.«
Mama nekega drugega umetnika, ki mu ”naš” umetnik, prav v trenutku, ko to berete, nekaj izmika, Tatjana Pregl Kobe, pa o njegovem delu pravi: »Tudi ta projekt se navezuje na siceršnje umetniško ustvarjanje Viktorja Bernika, saj gre za umetniško delo, ki je hkrati realnost, sočasno pa je povsem ločeno od vsakdanje realnosti. [...] V času, ki z vizualnimi komunikacijami in nenehnimi informacijami širi tudi obzorje splošne likovne razgledanosti, je umetnost Viktorja Bernika svojevrstna likovna pripoved, ki je s premeščanjem različnih vsebin v nove kontekste in oblike sestavljena iz vedno novih zgodb. Njegovo ustvarjanje ni neposredno vezano na zunanje trende, ki določajo aktualne smernice, temveč ima svojo notranjo logiko, s katero se umetnik vidno vključuje v siceršnjo likovno sceno. Njegova dela niso namenjena samo likovnemu presenečenju - vizualni fascinaciji, ki je sicer neizogibno navzoča -, temveč govorijo o avtorjevem zaznavanju in dojemanju sodobnosti.«
Pričujočo razstavo Viktorja Bernika bo morda uvedla povorka dveh dvoumnih ljudskih sendvičev, ali pa tudi ne. Z besedami Maše Žekš: »Duh razstave sklene že naslov Lepa reč!, ki pod krinko domačega frazema tolmači avtorjev pristop k upodabljanju protislovja sveta, hkrati pa ga vrednoti na zanj značilen dvoumen način.« V nadaljevanju razstavnega niza Preoblačimo ogledala.
Vasja Cenčič ________________________ Organizacija DPZN in UPB Koproducenta: GalerijaGallery in Zavod MASA s podporo Ministrstva RS za kulturo mksMc Botegin, Glagoljaška 4 Koper 041 764916 Arijana, 041 642236 Iztok
|