torek, 30.7.2024 11:05
Tarik Alimanović: "Oddaljitve" - galerijski list !
Otvoritev razstave fotografiji s predavanjem "Transfiguracije", bo v četrtek, 1. avgusta 24 ob 20h v Boteginu, na Glagoljaški 4 v Kopru.
Razstava bo trajala od 1.8. do 10.8. 2024 v času Tarikovega rezidenčnega bivanja v Istri pod Slovenci.
KRATKA BIOGRAFIJA Tarik Alimanović, rojen leta 1981 v Sarajevu, je multimedijski umetnik. Svoja dela je predstavljal v Bosni in Hercegovini, Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji. Je dolgoletni sodelavec DPZN Koper. Organiziral in soorganiziral je številne umetniške in kulturne dogodke. Obiskuje doktorski program transdisciplinarnih študij sodobnih umetnosti in medijev v Beogradu. Živi v Sarajevu.
Serija »Ogolelo mesto« Serija »Ogolelo mesto« je nastala v nekakšni sivi coni, zanemarjeni mikrolokaciji, v pasaži blizu ene od najbolj obljudenih sarajevskih ulic za pešce, ki je bila zaradi svoje tržne neprivlačnosti in ločenosti od mainstreama prepuščena propadanju.
V približno sto kvadratnih metrov veliko stekleno površino so vrisane sledi zgodovine, pretekle vojne in atmosferskih vplivov, ki skupaj tvorijo niz abstraktnih oblik, nastalih onstran zavestnih človeških posegov.
Iz serije »Oddaljitve« Serija »Oddaljitve« odpira vprašanja samoreprezentacije v okolju sodobne kulture in posredovane resničnosti, prevprašuje nenehno potrebo po potrjevanju s konstrukcijo virtualnih identitet, opozarja na njihovo nestabilnost, pogojenost in procese fragmentacije ter prevprašuje ontološke predpostavke v kontekstu brisanja meja med fizičnim in virtualnim prostorom.
Serijo sestavlja trideset črno-belih avtoportretov, ustvarjenih z mobilnim telefonom v slabih svetlobnih pogojih, z dolgimi osvetlitvami in največjo občutljivostjo. Zaradi tehničnih omejitev svetlobnega tipala so za posnetke značilni visoka zrnatost, šum in popačenje.
****
Delo sestavlja serija fotografij iz delovnega okolja, nekakšnega stratuma, v katerem je subjekt zakodiran v mrežo pravil, postopkov in nalog, kar omejuje njegovo sposobnost deteritorializacije in preseganja dodeljenih mu funkcij.
»Izgorelost« Delo predstavlja fotografijo zunanjosti sodobnih, na prvi pogled hladnih in sterilnih pisarn, v katerih skozi vsakodnevne prakse in rutine poteka nenehen boj za prevlado. Posamezniki prihajajo iz njega s trajnimi poškodbami, ki jih potrjuje priložena medicinska dokumentacija.
»Refiguracije« Delo je nastalo z apropriacijo fotografij iz družinskega arhiva in raziskuje plasti njihovega pomena v različnih kontekstih. Pospremljeno je s predavateljskim performansom, v katerem se fotografije kot dokumenti, katerih osnovna funkcija je spomin, saj ločene od svojega konteksta delujejo zgolj na čutni ravni, s teorijami umetnosti Arthurja C. Danta preobrazijo v umetniško delo s širšim pomenom. Eden ključnih elementov tega dela je gledalčevo soočenje s praznino nadčutnih pomenov. Ko so fotografije razstavljene brez konteksta ali pripovedi, so se gledalci prisiljeni soočiti s praznino, ki je lahko vznemirljiva, a tudi osvobajajoča, saj odpira prostor za nove interpretacije in pomene.
|