nedelja, 28.8.2005 01:46
Hramba prometnih podatkov ni rešitev!
Preberite, zakaj predlog hrambe prometnih podatkov zadeva vsakogar izmed nas
Evropski minister za pravosodje ter Evropska komisija želijo uvesti hranjenje podatkov o telefonskih in internetnih komunikacijah vseh 450 milijonov Evropejcev.
Kaj je narobe s hrambo telekomunikacijskih prometnih podatkov?
Iz shranjenih prometnih podatkov bo mogoče ugotoviti, kdo in kdaj je komu telefoniral ali poslal elektronsko sporočilo, kdo in kdaj je obiskal katero spletno stran ter celo to, kje se je kdo nahajal, ko je imel s seboj svoj mobilni telefon. Telekomunikacijske družbe ter ponudniki internetnih storitev bi morali shranjevati vse podatke o svojih strankah. Dostop do njih bi imeli evropski organi pregona ter obveščevalne službe. čas hranjenja telekomunikacijskih prometnih podatkov naj bi po različnih predlogih znašal od 6 mesecev do 4 let.
Hramba prometnih podatkov je grob poseg v zasebnost vseh 450 milijonov prebivalcev Evropske unije, ki širi nadzor nad ljudmi na način kot ga doslej še nismo poznali. Hkrati ukinja nekatere varovalke v evropski zakonodaji, katerih namen je varovanje človekovih pravic - npr. v Direktivi o varstvu osebnih podatkov ter v Evropski konvenciji o človekovih pravicah.
Hramba prometnih podatkov pomeni dovoljenje organom oblasti, da posegajo v naše zasebno življenje in zasebne komunikacije, ne glede na to ali smo osumljeni kakšnega kaznivega dejanja ali ne.
Hramba prometnih podatkov ni rešitev v boju zoper terorizem in kriminal!
Napadi v Londonu so bili napad na človekove pravice. Zaščita slednjih je najbolj na preizkušnji ravno v času, ko se vlade in družba soočajo s kriznimi situacijami. Najslabšo možnost bi izbrali, če bi s panično reakcijo na teroristične napade ogrozili človekove pravice, katerih vsebina se je izoblikovala skozi desetletja različnih bojev za njihovo priznanje in uveljavitev. Uvedba vseobsežnega nadzora zaradi terorističnih napadov bi pomenila zmago napadalcev.
Nikjer v Evropi še ni bila narejena raziskava, ki bi potrdila potrebo po izdelavi tako velike podatkovne zbirke s tako občutljivimi podatki za namene boja proti kriminalu in terorizmu. Hramba podatkov bi pomenila tudi visoke stroške za vse ponudnike telekomunikacijskih storitev, kar bi najverjetneje privedlo do podražitve telekomunikacijskih storitev.
Kaj lahko storimo, da bi preprečili predlagano rešitev?
Podpišimo peticijo proti predlagani hrambi prometnih podatkov - podpisi bodo poslani Evropski komisiji in Evropskemu parlamentu.
O akciji obvestimo tudi naše bližnje, prijatelje, znance, sodelavce.
Za podpis peticije in več informacij obiščite spletno stran:
www.StopDataRetention.com
EUROPEAN DIGITAL RIGHTS www.edri.org
|